Grund - goose
A domesticated bird kept by humans as poultry for it's eggs and meat. Lays eggs very often, however they take a long time to hatch.
| Rörelsehastighet | 2.3 c/s |
|---|
| Kroppsstorlek | 0.4 |
|---|
| vikt | 28 kg |
|---|
| Minsta behaglig temperatur | -10℃ / 14F / 263K |
|---|
| Högsta behaglig temperatur | 40℃ / 104F / 313K |
|---|
| tröskel för smärtchock | 80% |
|---|
| immunitethastighet | 100% |
|---|
Jaga - goose
| Chans att hämnas vid skada | 25% |
|---|
| Lädertyp | kasuarläder |
|---|
| lädermängd | 36 |
|---|
| kött | bird meat |
|---|
| köttmängd | 36 |
|---|
Sköta - goose
| Vildhet | 60% |
|---|
| minsta hanteringsfärdighet | 5 |
|---|
| Hämdchans vid misslyckat tämjningsförsök | 20% |
|---|
| marknadsvärde | kr90 |
|---|
| Träningsförmåga | inget |
|---|
| bärförmåga | 30 |
|---|
| Packdjur | Nej |
|---|
| Förväntad livslängd | ålder 8 |
|---|
| unge | ålder 0~ |
|---|
| ungdjur | ålder 0.12~ |
|---|
| vuxen | ålder 0.3~ |
|---|
goose egg (unfert.) goose egg (fert.) | 1 / 1.6Dag |
|---|
goat
sheep