Basics - goose
A domesticated bird kept by humans as poultry for it's eggs and meat. Lays eggs very often, however they take a long time to hatch.
| Liikumiskiirus | 2.3 c/s |
|---|
| Body size | 0.4 |
|---|
| mass | 28 kg |
|---|
| Minimum comfortable temperature | -10℃ / 14F / 263K |
|---|
| Maximum comfortable temperature | 40℃ / 104F / 313K |
|---|
| pain shock threshold | 80% |
|---|
| immunity gain speed | 100% |
|---|
Jahi - goose
| Revenge chance on harm | 25% |
|---|
| Leather type | birdskin |
|---|
| leather amount | 36 |
|---|
| meat | bird meat |
|---|
| meat amount | 36 |
|---|
Dresseeri - goose
| Metsikus | 60% |
|---|
| minimum handling skill | 5 |
|---|
| Revenge chance on tame fail | 20% |
|---|
| market value | $90 |
|---|
| Trainability | none |
|---|
| carrying capacity | 30 |
|---|
| Pack animal | Ei |
|---|
| Oodatav eluiga | vanus 8 |
|---|
| baby | vanus 0~ |
|---|
| juvenile | vanus 0.12~ |
|---|
| adult | vanus 0.3~ |
|---|
goose egg (unfert.) goose egg (fert.) | 1 / 1.6Päev |
|---|
goat
sheep