Grund - höns
Den mest traditionella gårdsfågeln, höns föds upp för sina ägg och sitt kött. De växer mycket snabbt och lägger ägg väldigt ofta.
| Rörelsehastighet | 2.1 c/s |
|---|
| Kroppsstorlek | 0.18 |
|---|
| vikt | 12 kg |
|---|
| Minsta behaglig temperatur | -10℃ / 14F / 263K |
|---|
| Högsta behaglig temperatur | 40℃ / 104F / 313K |
|---|
| tröskel för smärtchock | 80% |
|---|
| immunitethastighet | 100% |
|---|
Jaga - höns
| Chans att hämnas vid skada | 0% |
|---|
| Närstrids DPS | 0.9 |
|---|
| Penetration av skydd i närstrid | 4% |
|---|
| chans att ducka i närstrid | 0% |
|---|
| kött | chicken |
|---|
| köttmängd | 16 |
|---|
Sköta - höns
| Vildhet | 0% |
|---|
| minsta hanteringsfärdighet | 0 |
|---|
| Hämdchans vid misslyckat tämjningsförsök | 0% |
|---|
| marknadsvärde | kr50 |
|---|
| Träningsförmåga | inget |
|---|
| bärförmåga | 13 |
|---|
| Packdjur | Nej |
|---|
| Förväntad livslängd | ålder 6 |
|---|
| unge | ålder 0~ |
|---|
| ungdjur | ålder 0.12~ |
|---|
| vuxen | ålder 0.3~ |
|---|
hönsägg (ofert.) hönsägg (fert.) | 1 / 2Dag |
|---|
kalkon
gris