Basics - kana
The most traditional farm bird, the chicken is raised for its eggs and meat. It grows very quickly and lays eggs very often.
| Liikumiskiirus | 2.1 c/s |
|---|
| Body size | 0.18 |
|---|
| mass | 12 kg |
|---|
| Minimum comfortable temperature | -10℃ / 14F / 263K |
|---|
| Maximum comfortable temperature | 40℃ / 104F / 313K |
|---|
| pain shock threshold | 80% |
|---|
| immunity gain speed | 100% |
|---|
Jahi - kana
| Revenge chance on harm | 0% |
|---|
| melee DPS | 0.9 |
|---|
| melee armor penetration | 4% |
|---|
| melee dodge chance | 0% |
|---|
| meat | chicken |
|---|
| meat amount | 16 |
|---|
Dresseeri - kana
| Metsikus | 0% |
|---|
| minimum handling skill | 0 |
|---|
| Revenge chance on tame fail | 0% |
|---|
| market value | $50 |
|---|
| Trainability | none |
|---|
| carrying capacity | 13 |
|---|
| Pack animal | Ei |
|---|
| Oodatav eluiga | vanus 6 |
|---|
| baby | vanus 0~ |
|---|
| juvenile | vanus 0.12~ |
|---|
| adult | vanus 0.3~ |
|---|
kana muna (viljastamata) kana muna (viljastatud) | 1 / 2Päev |
|---|
turkey
siga