Grundlæggende - centipede
Heavy combat mechanoids that glide on dozens of tiny legs. Their thick carpace and firepower makes them very effective against bunched-up static defenders. They are somewhat vulnerable to mobile hit-and-run tactics.
| Bevæg hastighed | 1.9 c/s |
|---|
| Kropsstørrelse | 2 |
|---|
| masse | 140 kg |
|---|
| Minimums komfortabel temperatur | -100℃ / -148F / 173K |
|---|
| Maximum komfortabel temperatur | 250℃ / 482F / 523K |
|---|
| pain shock threshold | 80% |
|---|
| immunitets udviklings hastighed | 100% |
|---|
Dyretræner - centipede
| Forventede levealder | alder 2500 |
|---|
menneske
lancer